Раніше ми вже писали про результати дослідження щодо якості послуг тестування на ВІЛ в регіоні. Нагадаємо, з 92 медичних закладів, в яких побували правозахисники, зробити тест та отримати консультацію можна лише в 37 – хоча, в теорії, така можливість повинна бути в кожному. Аби поліпшити якість обслуговування пацієнтів, Запорізький обласний благодійний фонд «Гендер Зед» за підтримки Європейської коаліції з чоловічого здоров’я (ECOM) підготував тренінг. Лікарів/ок, медсестер/братів, консультантів/ок та психологів/инь із Запоріжжя та області навчили, як консультувати одну із ключових груп – чоловіків, які практикують секс із чоловіками (ЧСЧ).
Під час заходу 20 профільних спеціалістів та спеціалісток з обласного центру та регіону дізналися, яка поведінка лікаря може травмувати ЧСЧ-пацієнта, а також аспекти якісного контакту з представниками цієї ключової групи. Наприклад, неприйняття, відраза або подив може стати причиною того, що пацієнт «закриється». А моралізування або навіть пропозиції звернутися до психіатра щодо «лікування сексуальної орієнтації» можуть призвести до серйозніших проблем, в тому числі навіть і до депресії.
На противагу, медиків навчали, що варто реагувати на отриману інформацію спокійно та беземоційно. Також варто слідкувати, аби формулювання не несли гомофобних та стигматизуючих ярликів. Особливу увагу треба звернути на те, що ЧСЧ-пацієнти можуть бути готові до відкритості не з першого разу. Тому треба безоціночно уточнювати інформацію та здійснювати необхідні тілесні дотики до пацієнта.
Акцент під час тренінгу був зроблений на міфах та стереотипах щодо ЧСЧ-пацієнтів та загалом ЛГБТ-спільноти. Нагадаємо, термін ЧСЧ не має прив’язки до сексуальної орієнтації а лише говорить про сексуальні практики. Наприкінці заходу медики могли поспілкуватися з «живою книгою» – хлопцем-геєм, який відкрито розказав про своє життя.
«Це допомомагає зруйнувати образ, який формувався у нашому суспільстві десятиліттями. В результаті так багато пацієнтів не отримали професійної безоціночної допомоги. Завдяки набутим знанням ми зможемо покращити цю ситуацію», – поділилася думками одна з учасниць тренінгу, лікарка-інфекціоністка одного з медичних закладів міста.
Нагадаємо, дослідження про якість консультування ЧСЧ-пацієнтів стало пілотним для всієї України. Наша країна продовжує займати одне з перших місць в Центральній Європі і Східній Азії за темпами поширення ВІЛ. Це відноситься як до ключових груп (споживачів наркотиків, працівників(-ць) комерційного сексу та чоловіків, які практикують секс з чоловіками), так і до загального населення.