Як відомо, 17 січня 2014 року, Президент України Віктор Янукович підписав Закон № 3879, «Про судоустрій і статус суддів та внесення змін до процесуального законодавства щодо додаткових заходів по захисту безпеки громадян», який вносить цілий ряд змін та доповнень до низки Законів України. Напередодні Верховна Рада України проголосувала за прийняття цього Закону, з явним порушення парламентських процедур.

Нагадаємо, Закон було зареєстровано 14 січня 2014 року двома депутатами з Партії Регіонів  – Вадимом Колесніченком та Володимиром Олійником. Під час ранкової сесії, 16 січня 2014 року, Закон було прийнято «в цілому», без попереднього обговорення загальних принципів або конкретних статей і без попереднього громадського обговорення та схвалення парламентським Комітетом. Крім того, депутати проголосували підняттям рук, а не за допомогою електронної системи голосування. Стверджується, що голоси були підраховані в лічені секунди, а їх оцінка була зроблена на основі числа депутатів з парламентських груп.

Новий Закон запроваджує жорсткі обмеження на діяльність засобів масової інформації та Інтернет, накладає нові жорстокі санкції за всі форми протесту, підриває діяльність неурядових організацій, а також сприяє безкарності зловживань з боку правоохоронних органів щодо громадян України. Запровадженні зміни в Закон про «Громадські організації»  вводять вимогу, що всі громадські організації, які прямо або опосередковано  отримують фінансування від будь-якої іноземної або міжнародної організації або особи, або беруть участь  політичній діяльності повинні зареєструватися як «іноземний агент» та внести відповідні зміни до своєї назви. «Політична діяльність» визначається як «участь в організації та проведенні політичних акцій, спрямованих на вплив на прийняття рішень державними органами,  зміну державної політики або впливу на суспільну думку».

Існуючі санкції за звинуваченнями, пов’язаними з мирними зборами або протестами, такими як «порушення громадського порядку», «масові заворушення» та «опір міліції» будуть значно посилені за рахунок цього Закону. Нові поправки також обмежують переміщення в колоні більше п’яти транспортних засобів, участь у мітингу при носінні маски, шолому або форми, установку палатки, сцени чи будь-якого малого будівництва або порушення встановленого порядку організації або проведення зборів. Поправки криміналізують відповідальність за ряд дій, таких як «екстремістська діяльність», образа співробітників міліції або судових органів, збір та поширення персональних даних міліції і судових органів, а також блокування входу в приватні будинки або адміністративні будівлі.

Прийнятий Закон також істотно обмежує право на свободу вираження думок в країні. Він передбачає, що всі Інтернет-провайдери тепер повинні мати ліцензію, а Інтернет-ЗМІ повинні пройти державну реєстрацію. Крім того, всі оператори зв’язку будуть зобов’язані купити і встановити обладнання, спрямоване на перехоплення даних, які належать їх клієнтам на прохання правоохоронних органів. Будь-який веб-ресурс тепер може бути заблоковано без рішення суду, на підставі «експертної думки». Крім того, закупівля передплачених мобільних телефонних карток тепер має бути з обов’язковою  реєстрацією  паспортних даних. Поправки також вводять кримінальну відповідальність за «наклеп» в ЗМІ та в Інтернеті.

Рада ЛГБТ організацій України глибоко стурбована тим, що окрім грубих порушень процесуальних норм прийняття Законів України, прийнятий Закон порушує статтю 22 Конституції України, яка говорить, що “зміст і обсяг існуючих прав і свобод не повинні бути обмежені прийняттям нових законів або внесенням змін до чинних законів”. Прийняте законодавство також порушує зобов’язання України відповідно до міжнародного права в галузі прав людини, зокрема в рамках Загальної декларації прав людини, Міжнародного пакту про громадянські і політичні права та Європейської конвенції з прав людини.

Рада ЛГБТ організацій України рішуче засуджує ухвалення такого драконівського законодавства і висловлює занепокоєння, що це серйозно вплине на роботу тих, хто захищає права людини та основні свободи в країні.

Ми закликаємо владу :

  1. Скасувати Закон № 3879 як такий, що обмежує основні права і свободи людини в Україні; 
  2. Гарантувати безперешкодну діяльність громадських, неурядових організацій та правозахисників в Україні без страху репресій і без будь-яких обмежень.
  3. Припинити переслідування мирних протестантів та провести ретельне розслідування порушень прав людини, що мали місце під час мирних акцій протесту в останні два місяці.