Ось вам задачка із зірочкою.

20-річного Олега побили, коли він виходив із гей-клубу. Зі словами “Ах ти ⇑1#ор” на нього напали невідомі та розбили лице. Увага, питання: чи мають злочинці отримати жорсткіше покарання, бо напали саме на гея❓

Відповідь: так, мають.

Нумо розбираймось. Приклад, який ми розглядаємо, є типовим злочином на ґрунті ненависті. Тобто це атака на жертву через її приналежність до певної групи. Це може бути сексуальна орієнтація, гендерна ідентичність, раса, стать, релігія та інші ознаки. Це закріплено в окремій статті Кримінального Кодексу, але часто не працює. Через це виникають декілька загроз.

Загроза 1: злочини на ґрунті ненависті, якщо їх не розслідувати, мають схильність до повторення.
Припустимо, що в поліції закрили очі на те, що Олег гей, і закрили злочин за іншою статтею. Тоді є більша ймовірність, що агресор знову нападе на когось з ЛГБТ-спільноти – і жорсткіше покарання може його стримати. Кримінальні психологи кажуть, що зазвичай людина довго наважується на злочин. Але ненависть є важливим тригером, що може спровокувати напад.

Загроза 2: суспільство буде думати, що ЛГБТ-спільноту ніхто не дискримінує.
Кейс Олега буде проведений за іншою статтею. Злочинець отримає мінімальне покарання. Але на гомофобний мотив буде закрито очі. І коли будуть збирати статистику по злочинах на ґрунті ненависті, то цей випадок оминуть. А депутати будуть знову розповідати на телешоу, що геїв ніхто не утискає.

Загроза 3: геноцид не так далеко, як може здатися.
Думаєте, ЛГБТ-людей винищували лише у часи Другої світової війни, й з того часу суспільство змінилося? А як пояснити геноцид геїв у Чечні, де Рамзан Кадиров організовує табори, де катують гомосексуалів? Люди в країні на це ніяк не реагують, принаймні, вони мовчать і не протестують. Якщо кейс Олега не буде проведений як злочин на ґрунті ненависті, він запустить спіраль мовчання у суспільстві. Цей процес довгий, але, як показує історія, колись він приводить до геноциду.

Детальніше про злочини на ґрунті ненависті і як їм протистояти дивіться у нашому прямому ефірі із “Мережею параюристів”. І слідкуйте за нашими наступними трансляціями.

Проєкт проводиться за підтримки МЗС Німеччини.