Представники громадськості звернулись до Погоджувальної ради ВРУ та голів фракцій ВРУ щодо необхідності підтримки законопроекту 2342 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання та протидії дискримінації в Україні”. Керівний комітет Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства підтримав дане звернення, підготоване громадською ініціативою “Європа без бар’єрів”.
представників громадськості щодо необхідності підтримки законопроекту 2342
«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання та протидії дискримінації в Україні”
Україна знаходиться на завершальній стадії 1-го законодавчого етапу виконання Плану дій з лібералізації ЄС візового режиму для України (ПДВЛ), наданого Україні 22 листопада 2010 року. Очікується, що рішення про перехід України до другої (імплементаційної) завершальної фази може бути прийняте під час Вільнюського саміту «Східного партнерства», що відбудеться у листопаді цього року.
Для цього Україні необхідно у якнайкоротші терміни передати стороні ЄС третій звіт про повне виконання критеріїв першої фази.
На сьогодні для підготовки такого звіту необхідно ухвалити кілька законопроектів, зокрема законопроект №2342 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання та дискримінації в Україні».У цьому контексті хочемо наголосити на такому.
На сьогодні Україна є стороною більшості міжнародних угод та домовленостей з питань захисту прав людини. Втім, на думку численних як міжнародних, так і українських експертів, існує потреба у посиленні захисту відповідних прав, включаючи запобігання та протидію дискримінації, та приведення законодавства України у відповідність до відповідних міжнародно-правових зобов’язань та європейських стандартів у цій сфері.
Таким чином, законопроект №2342 спрямований не тільки на виконання критеріїв, передбачених 4-им Блоком завдань ПДВЛ «Зовнішні зносини та фундаментальні права», а насамперед на забезпечення належної реалізації прав та свобод людини, зокрема принципу рівності, гарантованих Конституцією України та міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких була надана Верховною Радою України, адже Україна приєдналась до усіх базових міжнародних договорів ООН та Ради Європи у цій сфері.
Водночас законопроект №2342 спрямований на впровадження в Україні мінімальних стандартів ЄС у відповідній сфері, як необхідної вимоги для запровадження безвізового режиму поїздок громадян України до держав-членів ЄС. Найбільш чутливою новелою законопроекту є внесення змін до Кодексу законів про працю, якими, серед іншого, передбачається заборона дискримінації у сфері трудових відносин за ознакою сексуальної орієнтації. Звертаємо Вашу увагу, що аналогічні вимоги були виконані країнами Західних Балкан відповідно до Дорожніх карт в рамках візової лібералізації(2009-2010 рр.), дану вимогу вже також виконала Молдова, що отримала ідентичні завдання в рамках свого Плану дій з візової лібералізації, отриманого в 2010 році, фактично в той же час, що й Україна. Слід зазначити, що згадані положення законопроекту №2342 відповідають законодавству ЄС та містять доволі виважені пропозиції у цьому питанні порівняно із законодавством вказаних країн. Оскільки законодавство про захист від дискримінації – це одна з ключових вимог для скасування віз з боку ЄС, закликаємо представників депутатських фракцій ВРУ підтримати даний законопроект, оскільки це уможливить:
Подати третій звіт Стороні ЄС з виконанням повного списку завдань, передбачених ПДВЛ.
Очікувати позитивного оцінки виконаних завдань, передбачених 1-ю фазою відповідного Плану та отримати рішення про перехід до 2-ї імплементаційної фази.
Гарантувати усім громадянам рівність трудових прав відповідно до Конституції України та міжнародних договорів, а також у відповідності до декларованої урядом готовності ефективно боротись з дискримінацією в державі.
Продемонструвати послідовність та відповідальність перед стороною ЄС у виконанні взятих зобов’язань.
Звертаємо також увагу, що неприйняття законопроекту №2342 у найближчий час або відмова від його прийняття призведе до втрати сприятливого для переходу України до другої фази виконання ПДВЛ політичного моменту у відносинах між Україною та ЄС, пов’язаного із проведенням Вільнюського саміту.
Крім того, така ситуація може викликати негативну реакцію Європейського Союзу та бути сприйнята як відмова від впровадження навіть мінімальних стандартів ЄС у сфері запобігання та протидії дискримінації. Як наслідок, питання обсягу відповідного критерію знову буде відкритим, а отримання безвізового режиму буде відкладено у часі на невизначений термін.
Ініціатори звернення: Консорціум організацій «Європа без бар’єрів»
Підтримано керівним комітетом Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства