Відповідно до сьогоднішнього рівня медицини, ВІЛ-інфекція – це невиліковна хвороба, яка має тривалий хронічний перебіг. І лише у в випадку відсутності ефективної терапії вона закінчується смертю.

Тобто ВІЛ-інфекція – це просто хронічна хвороба, яку треба контролювати. Якщо у вас поганий зір, ви будете все життя носити окуляри. Якщо у вас діабет, ви будеш колоти інсулін. А якщо у вас ВІЛ, то будете просто приймати АРТ.

ЛІКИ ВІД ВІЛ?

Хоча ліки, які знищують ВІЛ досі не винайшли, нині є препарати, які пригнічують вірус.

АРТ – це антиретровірусна терапія, яка максимально пригнічує розмноження ВІЛ в організмі, відновлює функції імунної системи, продовжує та підвищує якість життя ВІЛ-позитивних людей. 

Принципи лікування:

  • АРТ приймається пожиттєво;  
  • Прийом препаратів не можна переривати;
  • Треба суворо дотримуватися часу прийому та дозування препаратів;
  • Лікар повинен контролювати прийом ліків та перебіг хвороби
  • Важлива соціально-психологічна підтримка.

ЯК ПРАЦЮЄ ВІЛ?

Щоб зрозуміти як допомагає АРТ, треба знати, що відбувається у нашому організмі під дією ВІЛ.

Захист нашого організму – це імунна система. Клітини імунної системи (T-лімфоцити) реагують на будь-які втручання в організм, і борються з іншими деструктивними клітинами (наприклад, із вірусами).

Однак ВІЛ – дуже підступний вірус. Адже імунні клітини не вбивають його, ба більше – він використовує їх для розмноження.

Потрапивши в організм людини, вірус імунодефіциту проникає у клітини імунної системи – CD4+ T-лімфоцита. І змінює цю клітину. Вірус вбудовує свою інформацію у клітину імунної системи. Якщо описувати цей процес мовою технологій – ВІЛ зламує систему безпеки нашого організму.

Таким чином клітина імунної системи тепер не наш агент, а ворожий, під прикриттям ВІЛ. Бо тепер інфікована клітина імунної системи розмножує такі самі заражені клітини.

Наш організм розуміє – щось пішло не так. І намагається вилікувати себе. Він дає сигнал імунним клітинам ділитись активніше! Відповідно, вірус отримує більше можливостей для розмноження.

Розірвати коло можна лише за допомогою антиретровірусної терапії.

ЯК ПРАЦЮЄ АРТ?

Є кілька груп АРТ-препаратів: нуклеозидні та ненуклеозидні інгібітори зворотньої транскриптази, та… Навіть не будемо продовжувати. Звучить складно та нудно. Простою мовою різні препарати діють по-різному. Одні медикаменти «зачиняють» вхід до клітини, інші – заважають вірусу сформувати ДНК, треті не дозволяють вбудувати вірусну ДНК у людську. Шляхи різні, ціль одна – не дати вірусу пройти протореним шляхом.

Але вірус – живий, і він робить все, аби вижити і розмножитись. ВІЛ здатен дуже швидко мутувати, видозмінюватись і виробляти резистентність (невразливість) до конкретного препарату або до цілої групи.

Саме тому лікарі призначають комбінацію декількох препаратів: якщо один не зможе стримати вірус, то на наступному рубежі спрацює інший. Такий підхід називається ВААРТ – високоактивна антиретровірусна терапія. 

СКІЛЬКИ ТАБЛЕТОК ТРЕБА ПИТИ?

Коли у людини вперше виявляють ВІЛ, то, зазвичай, призначають не менше трьох препаратів. Це може бути одна або кілька пігулок на день.

Лікування підбирається індивідуально, враховуючи результати обстеження, наявність супровідних інфекцій, хронічних хвороб, тощо.

Більшість людей з ВІЛ мають приймати по кілька таблеток лише впродовж півроку, а потім залишається лише одна таблетка на день.

ЧИ Є ПОБІЧНИЙ ЕФЕКТ?

У перші три-шість місяців лікування у багатьох пацієнтів з’являються побічні ефекти від препаратів: головний біль, розлади з боку травної системи (нудота, блювота, діарея), дратівливість, безсоння, деякі медикаменти можуть спричинити нічні жахи. Проте більшість цих ефектів можна контролювати.

Головне – сповіщати свого лікаря про все, що турбує, аби спеціаліст додав до схеми лікування препарати і від побічної дії АРТ.  

СКІЛЬКИ КОШТУЄ АРТ?

В Україні антиретровірсні препарати є доступними для кожної людини з ВІЛ та надаються безкоштовно. 

ПРИХИЛЬНІСТЬ

НАДВАЖЛИВО! Терапію треба починати негайно, одразу після встановлення діагнозу. Це дозволяє якнайшвидше підвищити рівень антиретровірусного препарату у крові, і досягти пригнічення вірусу.

Те, наскільки правильно і регулярно пацієнт приймає препарат, називається прихильністю. Висока прихильність – це щоденний прийом препаратів у правильний час і дотримання інструкцій щодо прийому їжі.

Що важливо! Пропуск прийому препарату може розвинути здатність вірусу не реагувати на терапію.

ПСИХОЛОГІЧНА ДОПОМОГА

Щоб не було пропусків терапії, а ВІЛ-інфекція не навчилася бути стійкою до ліків, дуже важлива психологічна підтримка для ВІЛ-позитивної людини.

У важких випадках пацієнту можуть приписати десяток пігулок на день, що психологічно гнітить людину. Це явище отримало назву pills burden, або «тягар таблеток».  

У будь-якому разі, щоденний пожиттєвий прийом препаратів за жорстким графіком – це складно. Тож надзвичайно важливим компонентом лікування є психологічна підтримка.

Пам’ятайте, що дружня підтримка супер важлива. Якщо у вас є друг чи подруга із ВІЛ-статусом, будьте поруч.   

ЧИ БЕЗПЕЧНІ ЛЮДИ НА АРТ?

АРТ починає працювати з першого прийому препаратів.

Головна задача АРТ зробити так, щоб нові вірусні клітини не вироблялися.

Кількість вірусу на 1 мл крові називають вірусним навантаженням. Тож чим менше вірусу на 1 мл крові, тим менше шанс, що вірус можна передати іншій людині.

Як тільки людина почала прийом АРТ, вірусне навантаження зменшується. Воно може знизитися на 90% протягом кількох перших днів після початку АРТ і на 99% протягом перших тижнів.

У більшості людей вірусне навантаження стає невизначеним протягом 1-3 місяців.

Якщо вірус не можна визначити – це означає, що його не можна передати іншій людині.

Коли вірусне навантаження настільки низьке, що його не можуть визначити аналізи, то ВІЛ-позитивна людина не може інфікувати іншу навіть при сексуальному контакті. Або ВІЛ-позитивна матір може народити здорову дитину без ВІЛ.

Більше про формулу «не визначається – не передається» читайте у нашій статі.

ПІДСУМУЄМО

В Україні більше 120 тисяч людей приймають терапію, антиретровірусні препарати є доступними для кожного та надаються безкоштовно. Пройти тестування та отримати терапію можна у закладах охорони здоров’я, обласних та міських СНІД-центрах та кабінетах довіри.

Не забувайте, що у нас ви також можете безкоштовно отримати презервативи, лубриканти, тестування на ВІЛ та сейф-бокси для себе та свого партнера. Записуйтеся.