«Ми не брудні, ми не загроза, ми не переносники хвороб. Насправді, ми — вирішення проблеми. ВІЛ-позитивні люди з невизначуваним вірусним навантаженням в крові допоможуть не допустити зростання числа нових випадків ВІЛ», —  заявив лікар Річ Волицьки, людина, що живе з ВІЛ, в.о. директора управління по боротьбі з ВІЛ/СНІД та інфекційними захворюваннями в Департаменті охорони здоров’я США.Коли доктор Волицьки виголосив свою промову на заключному пленарному засіданні конференції зі СНІДу в США у 2016 прці, він почув овації. Лікар розповів про нові результати багаторічних досліджень, які показали нульовий ризик передачі вірусу при незахищеному контакті ВІЛ-негативної людини і ВІЛ-позитивної з невизначуваним вірусним навантаженням в крові.

Згодом це дістало назву «формула U = U». Це скорочення від Undetectable = Untransmittable, що у перекладі з англійської значить «не визначається = не передається». Суть формули: якщо людина з ВІЛ отримує лікування і в неї у крові кількість вірусу знижується до мінімуму (так зване «невизначуване вірусне навантаження») — вона не може передати ВІЛ. Причому доведено: формула U = U працює для гомосексуальних пар так само ефективно, як і для гетеросексуальних.

Історія питання

Американець Брюс Річман з 2003 року жив з ВІЛ, приймав терапію і, як визнає сам, боявся, що може інфікувати партнера. І тільки у 2012 році Брюс дізнався від свого лікаря, що з невизначуваним вірусним навантаженням він не може передати інфекцію. «Це було неймовірно! — згадував Річман свою реакцію на цю новину. — До сьогодні організатори соціальних кампаній, лікарні, лікарі, уряд і профільні міністерства — всі навколо вважають, що ми представляємо небезпеку, навіть якщо отримуємо лікування, що пригнічує вірус».

У 2016 році Брюс Річман сформулював ідею «U = U» і почав активну діяльність по її просуванню. У 2017 році вона була підтримана науковцями та громадськими організаціями, активістами та активістками по всьому світу і стала основою глобальної кампанії U = U.

У 2016 році було презентовано результати наймасштабнішого вивчення формули U = U — дослідження PARTNER, яке організували в 14 європейських країнах. Результати показали відсутність випадків передавання ВІЛ у 44 000 випадках сексу без використання презерватива в дискордантних парах (парах у яких один партнер є ВІЛ-негативним, а інший — ВІЛ-позитивним). Звіт із результатами дослідження, опублікований 2016 року, показав повну відсутність випадків передавання ВІЛ у понад 58 000 випадків сексу без використання презерватива.

У липні 2017 р. дослідження Opposite’s Attract презентувало додаткові докази на користь того, що ВІЛ не передається, якщо вірусне навантаження невизначуване. Це дослідження відбулося в Австралії за участю 358 дискордантних гей-пар і виявило нуль випадків передавання вірусу за умови невизначуваного вірусного навантаження у ВІЛ-позитивного партнера.

Чому ж так важлива формула U = U?

По-перше, поширення інформації про принцип U = U мотивує людей, що живуть з ВІЛ, до прийому АРТ і прихильності до лікування. Йдеться про те, що якщо ВІЛ-позитивна людина хоче зберегти не тільки своє здоров’я, але і здоров’я близької їй людини, свої з ним стосунки, він з більшою ймовірністю погодиться на лікування й неухильно дотримуватиметься його режиму. Відтак, кількість людей, які отримують терапію і досягають невизначуваного вірусного навантаження, може стати значно більшою.

По-друге, поширення знань про принцип U = U в суспільстві може зменшити дискримінацію людей, які живуть з ВІЛ, дестигматизувати їх, роз’яснюючи, що людина, яка має невизначуване вірусне навантаження в крові, не є джерелом інфекції.

По-третє, принцип U = U допомагає зняти внутрішню стигму людей, що живуть з ВІЛ. Він допомагає ВІЛ-позитивній людині вести в усіх сенсах нормальний спосіб життя, не відчувати себе вигнанцем.

Має знати кожен

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) і понад 850 організацій у всьому світі погодилися з тим, що люди, які живуть з ВІЛ, чиє вірусне навантаження в крові стабільно не визначається, не становлять загрози для своїх статевих партнерів. Здавалося б, які тут можуть бути питання?

Втім, на практиці виявляється, що для поширення принципу U = U існують певні перепони. Дані міжнародного дослідження, в якому взяли участь понад 1000 медустанов свідчить, що лише 77% фахівців з інфекційних захворювань і 42% лікарів первинної медичної допомоги повідомляють пацієнтам про принцип U = U, коли люди досягають невизначуваного вірусного навантаження. Причини цього полягають у недовірі до цієї формули, а також у переконанні, що вона підірве особисту відповідальність кожного з пацієнтів та пацієнток.

«Медики, що працюють з пацієнтами, що живуть з ВІЛ, повинні інформувати їх про U = U в рамках своєї буденної практики, — пишуть лікар Сара Калабрезе з Університету Джорджа Вашингтона і професор Кен Майер з Гарвардської медичної школи та Інституту Фенвей в коментарях до дослідження. — У зв’язку з тим, що докази, що підтверджують U = U, на даний час величезні, медична спільнота має регулярно повідомляти про це всім пацієнтам, що живуть з ВІЛ».

Автори відзначають, що інформування пацієнтів має масу особистих і суспільних переваг для охорони здоров’я. Вони також підкреслюють той факт, що навіть в спільнотах про принцип U = U знають вкрай мало.

Але є але

Наявність невизначуваного вірусного навантаження запобігає передаванню ВІЛ, але не захищає від інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ). Це забезпечують лише презервативи.

Якщо ви не впевнені в тому, що ваш партнер має невизначуваний рівень вірусу, користуйтеся презервативами або щодня приймайте ліки, які запобігають інфікуванню ВІЛ (доконтактну профілактику). Вас ніхто не має примушувати до сексу без використання презервативів.

Регулярно тестуйтеся на ВІЛ та інші ІПСШ. Перевірятися на ВІЛ рекомендовано щороку, але якщо у вас був випадок ризикованої поведінки (наприклад, незахищений секс) — через три місяці після нього. Якщо ви дізнаєтесь про свій позитивний статус, це дасть вам змогу вчасно почати лікування, вберегти своє здоров’я та зупинити передавання вірусу. Якщо результат буде негативним — уникайте ризикованої поведінки, використовуйте презервативи чи доконтактну профілактику, про яку ми писали у одній з минулих статей.

Якщо ви хочете дізнатися більше, зверніться до нас за допомогою контактної форми на сторінці «Здоров’я» і ми надамо вам професійну та анонімну консультацію. Не забувайте, що у нас ви також можете безкоштовно отримати презервативи, лубриканти, тестування на ВІЛ, сифіліс та гепатит C, та сейф-бокси для себе та свого партнера.