17-го травня світ відзначав Міжнародний день протидії гомофобії, біфобії та трансфобії. Тридцять років тому саме в цей день Всесвітня організація охорони здоров’я виключила гомосексуальність з міжнародного класифікатору хвороб.
Команда Гендер Зед вже декілька років поспіль проводить Веселкові флешмоби, останні три з яких стали публічними акціями. Цьогорічні реалії вплинули на формат акції, перенісши акцію з вулиць Запоріжжя ближче до вас — буквально на відстань витягнутої руки, що тримає смартфон.
Перетворившись із флешмобу у марафон, акція проходила під гаслом «Руйнуємо мовчання». Вимушений крок з переходу в онлайн, проте, мав свої переваги, головні з яких — масовість та доступність. Навіть по завершенню марафону записи у Інстаграмі продовжують привертати увагу та отримувати нові перегляди.
Як це було
На початку кожної години 17 травня, починаючи з 11-ої ранку, ведучі з Гендер Зед виходили в прямий ефір з Інстаграм-сторінки фонду разом із різними людьми, які поділяють ідеї рівності для усіх.
Першою в спільний ефір вийшла Султана Калі, транс*активістка з Казахстану. Вона розповіла про свою активістську діяльність та бюрократичні перепони, що постають перед людьми, які здійснюють трансгендерний перехід:
— К сожалению, у нас человек не может сменить документально свой пол, если у него при этом не сделана хирургическая «коррекция» пола.
Вона також розповіла, що від початку до отримання таких бажаних документів із зазначенням відповідної статі може минути декілька років.
Другим «марафонцем» був Максим Еріставі, журналіст та співзасновник Hromadske International. В своєму ефірі він звернув увагу на те, що ЛГБТ-спільнота не є однорідною:
— Иногда, например на прайде, я вижу больше союзников среди марширующих, чем в комьюнити.
Марина Герц, програмна директорка КиївПрайду, яка стала третьою гостею ефіру, пролила світло на долю головного прайду країни в цьому році:
— Мы не имеем права полностью отменить КиевПрайд. Предварительно мы перенесли мероприятия на сентябрь. Надеемся, что к тому времени ситуация с пандемией улучшится и будет восстановлено транспортное сообщение между городами.
Четвертим до марафону приєднався Максим Ідов, автор YouTube-блогу. Він розповів, що знімати відео на особисті теми не так складно, як може здаватися, та дав прості поради з підготовки відео до публікації.
А п’ятий гість — активіст Каміль Сафін — висловився з приводу камін-ауту у медіа, який іноді складно відрізнити від аутингу, що є небезпечним для приватного життя будь-кого.
Анна Шаригіна, співорганізаторка ХарківПрайду та шоста спікерка, була відвертою та поділилася своєю мрією:
— Є в міжнародному календарі свято — День сім’ї. У інших країнах це свято відкрито святкують і веселкові родини. Я маю надію побачити це також і в своєму місті Харкові.
Сьомою гостею марафону стала Анжела Калініна, мати гея, яка також стала активісткою. На питання, як активізм змінив її життя, вона відповіла не замислюючись:
— Настоящих друзей я не потеряла. Я нашла очень много союзников. Постепенно я изменила свою отношение к ЛГБТ-людям и сейчас своим примером изменяю стереотипное мнение других представителей своего поколения.
Олександр Данілін, він же дрег-квін Марлен Шкандаль, активіст, засновник громадської організації «Платформа королев», який підключився до ефіру восьмою, зазначив, що участь дрег-квін у українських прайдах є не провокацією для суспільства, а боротьбою за ті ж самі рівні права, а також випробовуванням для самого ком’юніті.
Дев’ята гостя Веселкового марафону, психологиня Марина Діденко, запевнила глядачів та глядачок, що отримати допомогу у скрутному емоційному та психологічному стані можна і онлайн:
— Психологи працювали онлайн і до пандемії та карантину. У своїй практиці я маю позитивні приклади, коли отримана по телефону консультація допомагала вийти із складної ситуації. Головне — не боятися звернутися до фахівця.
Карен Шаінян, журналіст та автор шоу «Відверта розмова з веселими людьми» (“Straight Talk with Gay People”), під час спілкування розповів що Міжнародний день проти гомофобії, біфобії і трансфобії — це для нього не просто свято, а одночасно черговий день боротьби за рівні права для всіх людей.
На завершення Instagram-марафону, одинадцятим зірковим марафонцем став гурт YUKO, а саме — його учасники Юлія Юріна та Стас Корольов. Підключившись поодинці, Стас та Юля розповіли, зокрема, про свою останню роботу — участь у проекті Різні.Рівні, про який ми нещодавно повідомляли.
Команда Гендер Зед дякує усім, хто приєдналися до наших прямих трансляцій в Instagram: https://www.instagram.com/gender.z/, ставили питання нашим гостям, а також хто проягом дня 17 травня викладали у Facebook та Instagram свої сторіз, пости підтримки, фото з хештегами чи будь-яким іншим чином продемонстрували солідарність до ЛГБТ-спільноти. Нам достеменно невідомо, коли світ позбавиться від ганебних та шкідливих ЛГБТ-фобій, проте ми точно впевнені що це зробити вдасться тільки разом.