У США вперше схвалили для використання PreP у формі ін’єкцій!

Ми вже розповідали про PreP та розвінчували міфи про нього.

Ефективність PreP становить 99% лише за умови прийому пігулки щодня.

Тож PrEP вимагає високого рівня прихильності, щоб бути ефективним. А деякі люди та групи високого ризику з меншою ймовірністю будуть дотримуватися щоденного прийому ліків.

Високий рівень внутрішньої та зовнішньої гомофобії призводять до того зниження прихильності до щоденного прийому препарату. Це може статися через розлади, пов’язані з вживанням психоактивних речовин, депресії, бідність чи спроби приховати прийом ліків.

Тому ін’єкційний PreP, який треба колоти раз на два місяці, може кардинально змінити профілактику ВІЛ-інфекції.

Чи ефективний PreP у ін’єкціях?

У 2020 році було проведено дослідження ефективності нового методу прийому PreP.

Замість вже відомої Трувади перевіряли використання каботегравіру тривалої дії (CAB-LA.

У третій фазі дослідження взяли участь 4570 осіб – цисгендерних чоловіків, які мають статеві контакти з чоловіками, і транс*жінки, які мають статеві контакти з цис-чоловіками, у семи країнах: Аргентині, Бразилії, Перу, Південній Африці, Таїланді, США та В’єтнамі.

У травні 2020 дослідження було припинено достроково незалежною комісією з моніторингу відразу після того, як було виявлено, що каботегравір на 69% ефективніший, ніж нинішній стандарт доконтактної профілактики ВІЛ.

Управління з продовольства і медикаментів США схвалило використання каботегравіру тривалої дії (Apretude) після двох рандомізованих подвійних сліпих тестів за участі контрольної групи ВІЛ-негативних цисгендерних чоловіків та трансгендерних жінок у першому тесті, та ВІЛ-негативних цисгендерних жінок у другому.

Як проходило дослідження?

Перша група отримувала ін’єкційний каботегравір, плюс вони отримували оральний PreP, але це було плацебо. Друга група щодня отримувала оральний PreP. І при цьому ін’єкції плацебо каботегравіру. Таким чином максимально була унеможливлений ефект плацебо.

Учасники спостерігалися упродовж двох років.

 

Новий PreP – це препарат пролонгованої дії, тобто всього 6 ін’єкцій на рік замість прийому пігулок кожний день.

Звісно, у Apretude є також побічні ефекти: можуть статися головний біль, жар, втома, біль у спині, міалгія та висипання.

Однак цей препарат суттєво змінить профілактику. На сьогоднішні день його схвалили для використання лише в США. У 2022 планують розширити використання у Британії та ЕС.