Про ці чудо-пігулки гуде весь світ! Нарешті існують ліки, які не дають ВІЛ-інфекції захопити наші клітини! Лише чотири літери які змінили профілактику ВІЛ.

Що таке PrEP?

Отже, PrEP/ПрЕП (англ. Pre-exposure prophylaxis), який ще називають ДКП або доконтактною профілактикою – це революційний та інноваційний метод профілактики ВІЛ. Приймаючи такі ліки, людина мінімізує ймовірність отримати ВІЛ від партнера.

Детальніше про те, кому потрібен PrEP, як працюють ці ліки та скільки вони коштують читайте у нашій статті «Інфікуватися ВІЛ більше не можна? Що за PrEP?»

А зараз ми хочемо розвінчати міфи, які з’явилися довкола цієї терапії.

МІФ 1: PrEP діє як вакцина

Доконтактна профілактика гарантує захист тільки на період вживання препарату. Щойно людина припиняє пити пігулки, рівень загрози інфікуватися ВІЛ повертається до попереднього. Ніякого накопичувального ефекту препарат не має.

МІФ 2: PrEP захищає від усіх інфекцій, які передаються статевим шляхом

Дуже небезпечний міф. Препарат захищає лише від ризику інфікування ВІЛ. Захиститися від інших інфекцій, що передаються статевим шляхом допоможе лише бар’єрна контрацепція – наприклад, презерватив. Про правила використання презерватива читайте у нашій статті «Як краще вдягати презерватив».

Якнайменше раз на рік бажано здавати аналізи на всі інші інфекції, що передаються статевим шляхом.

МІФ 3: PrEP приписують лише гомосексуалам

PrEP рекомендують усім, хто має високий ризик інфікуватися:

  • чоловікам, які практикують секс із чоловіками;
  • секс-працівникам та працівницям, їх партнер(к)ам;
  • людям, які вживають наркотики ін’єкційно та їх партнер(к)ам;
  • транс*людям;
  • ВІЛ-негативним партнерам ВІЛ-позитивних людей.

 МІФ 4: PrEP слід вживати все життя

Препарат можна приймати тільки у період ризиків. Від таблеток можна відмовитися вже через 28 днів після останнього ризикованого контакту. Пам’ятайте: ефект від препарату наступає через 7 днів після початку прийому.  

Для чоловіків, що практикують секс із чоловіками доцільна схема «2+1+1» для кожного окремого сексуального контакту:

  • відразу 2 пігулки за 2-24 години до сексу,
  • по 1 пігулці через 24 та 48 годин від першого прийому після сексу.

В такому разі припиняти прийом PrEP можна лише через 48 годин після останнього потенційного контакту з ВІЛ. Зауважте, ця схема підходить для тих, хто має секс не більше 2 разів на тиждень.

Консультуйтеся із лікарем/лікаркою щодо відміни препаратів.

МІФ 5: PrEP можна вживати після ризикованого контакту

Навпаки, PrEP необхідно почати вживати саме ДО ризикованої поведінки.

Післяконтактна профілактика теж доступна в Україні.

За нею треба звернутися у Центр СНІДу твого регіону (у Запоріжжі – це вул. Сталеварів 28) протягом 72 годин після контакту. Вас опитають, щоб визначити рівень ризику інфікування ВІЛ. І за потреби призначать короткий курс (28 днів) антиретровірусної терапії, що, по суті є тими ж ліками, які назначають ВІЛ-позитивним людям.

МІФ 6: Організм може розвинути стійкість до PrEP

Ні. Це неможливо, ви можете відмовитися від PrEP (але не раніше ніж за 28 днів після ризикованого контакту) і ваш рівень інфікування ВІЛ повернеться до того ж, що був до прийому.

Цей міф з’явився через інший реальний факт: якщо ВІЛ-позитивна людина нерегулярно вживає АРТ, то її організм може розвинути стійкість до ліків від ВІЛ. Більше про те, як працює антиретровірусна терапія читайте у нашій статті «Що робити, якщо у вас виявлено ВІЛ?»

Але АРТ та PrEP не тотожні поняття.

МІФ 7: Можна просто закинути в рот таблетку і більше не хвилюватися про ВІЛ!

Прийом ліків – це серйозна інтервенція у наш організм. Головне завжди бути з лікарем на зв’язку. Медичні обстеження, що має проходити людина на PrEP:

  • кожні 3 місяці – тестування на ВІЛ,
  • кожні 6 місяців протягом першого року – моніторинг кліренсу креатиніну,
  • за необхідності (хоча б раз на рік) – скринінг на інфекції, що передаються статевим шляхом.

МІФ 8: PrEP та АРТ – це одне і те саме, можна взаємозаміни їх

Ні! Хоча принцип діючих компонентів схожий, але ці дві таблетки різні. PrEP не є ліками від ВІЛ. А АРТ не може захистити вас від ВІЛ, і призначається лише людям, які вже живуть із ВІЛ.

МІФ 9: PrEP викликає жахливі побічні ефекти

До 10% людей відчули мінімальні побічні ефекти в перші дні прийому, які минули самостійно. Менше 1% людей відчули серйозні побічні ефекти, які минули після відміни препарату. Найпоширенішими побічними ефектами PrEP є розлад шлунку та втрата апетиту, ці наслідки прийому зникали протягом першого місяця.

МІФ 10: PrEP пропагує небезпечний секс

Абсолютно безпечний секс – це його повна відсутність.

Щоб досягти максимального захисту з PrEP:

  • встановіть нагадування про прийом пігулок,
  • завжди використовуйте презерватив при будь-якому сексуальному контакті (анальний, оральний чи вагінальний секс).

Щоб отримати PrEP:

Якщо ви мешкаєте в Запоріжжі, звертайтеся до наших партнерів “Мережа 100 відсотків життя. Запоріжжя”! Контакти: 068-668-76-84, 050-694-26-01 (соціальна працівниця Олеся). Якщо ви з іншого населеного пункту України, заповнюйте контактну форму на сайті prep.com.ua та з вами обов’язково зв’яжуться!

Не забувайте, що в Гендер Зед ви можете безкоштовно отримати презервативи, лубриканти, тестування на ВІЛ, сифіліс та гепатит C та сейф-бокси для вас та вашого партнера(ки). Для цього зв’яжіться з нами за допомогою контактної форми.