У перші зимові дні – з 2 по 4 грудня – у Запоріжжі відбувся тренінг «Ґендер та права жінок», розрахований на практикуючих журналістів та журналісток. В усьому світі в ці дні продовжувалися правозахисні заходи у рамках кампанії «16 днів дій проти ґендерного насилля», тож тренінг став актуальним доповненням до глобального прагнення рівності.
Зауважимо, що 16-денний період кампанії було обрано не випадково. Її початок припадає на Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок, а завершується – 10-го грудня, у Міжнародний день прав людини. Таким чином, символічно пов’язуються дві проблеми – насильство по відношенню до жінок і захист прав людини, щоб підкреслити: насильство над жінками є порушенням загальнолюдських прав.
Залучившись підтримкою Посольства Королівства Нідерландів в Україні, команда Запорізького обласного благодійного фонду «Гендер Зед» об’єднала медійників та медійниць з різних куточків України: Вінниччини, Львівщини, Київщини, Чернігівщини, Сумщини, Харківщини, Кіровоградщини, Полтавщини, Дніпропетровщини та Запоріжжя.
Теоретичні та практичні матеріали учасникам та учасницям надавали досвідчені тренерки – Ольга Веснянка та Тамара Марценюк. Під їх керівництвом присутні опанували як загальні знання про ґендер, так й більш вузькі та конкретні питання за медіа-фахом:
– Що слід знати про ґендер? Три «секрети» розуміння гендерної теорії;
– Приклади матеріалів на гендерну тематику в українських ЗМІ;
– Гендерна нерівність на ринку праці. Лекція-дискусія «Гендер і робота: чи стать має значення?»;
– Матеріали на тему дискримінації. Ґендерно чуйна журналістика;
– Що таке дискримінація? Якою буває дискримінація за ознакою статі?
На додаток учасники та учасниці тренінгу мали змогу придивитися до міста Запоріжжя, прийнявши участь у екскурсії, яка була присвячена, окрім відвідування цікавих історичних міст, ще й ознайомленню з історичним положенням жінок у минулому.
– Я вважаю, що дуже важливо працювати із журналістським середовищем, адже саме ЗМІ значно впливають на формування громадської думки, зокрема, і щодо гендерних питань, – розповідає тренерка, кандидатка соціологічних наук, доцентка кафедри соціології Києво-Могилянської академії Тамара Марценюк. – Тому я дуже рада, що «Гендер Зед» вдалося зібрати у Запоріжжі таку цільову аудиторію, як журналісток і журналістів з різних куточків України, різних медій, людей різного віку та досвіду. Ми мали можливість вивчити теоретичні засади гендерних питань, розглянути чинники ксенофобії та расизму, поговорити про проблеми гендерного насильства тощо. Не можу не відзначити факт того, що слухачки і слухачі були дуже зацікавлені тематикою прав жінок, брали активну участь у дискусіях і груповій роботі, змогли спланувати з приводу матеріалів, які планують писати у своїх ЗМІ. На мою думку, лише спільними зусиллями усіх – громадського активістського середовища, ЗМІ, освіти – ми зможемо домогтися змін у нашому суспільстві. Тому подібні тренінги важливі, сприяють налагодження комунікації та співпраці.
За підсумками тренінгу усі учасники та учасниці отримали відповідні сертифікати.
Слідкуйте за оновленнями розділу сайту «Новини Фонду», аби мати змогу першими взяти участь у наших наступних заходах! Так, до вашої уваги вже пропонуються «Конкурси для випускників та випускниць Шкіл Толерантності з питань ЛГБТ» та «Конкурси для учасниць та учасників тренінгів «Гендер та права жінок».